Zeci de mii de persoane protestează în Georgia împotriva proiectului de lege privind agenții străini.

50.000 de oameni au participat la un marş pe străzile capitalei Georgiei, Tbilisi, protestând faţă de un proiect de lege privind „agenţii străini”. Sursa foto: AP

50.000 de oameni au mărşăluit paşnic sâmbătă pe străzile capitalei georgiene, Tbilisi, într-o nouă acţiune de protest faţă de un proiect de lege privind „agenţii străini”. O lege despre care criticii spun că este inspirată de una din Rusia, care a fost folosită pentru a reprima disidenţa în această ţară, notează Reuters. Mitingul a avut loc la o zi după ce prim-ministrul georgian Irakli Kobakhidze a declarat că guvernul va continua cu proiectul de lege, în ciuda opozanţilor.

Sursa: Mediafax

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *