Administratia locala a vorbit de nenumarate ori despre marea problema a traficului clujean, dand vina pe soferii care prefera comoditatea masinii in locul transportului public. La polul opus insa, atunci cand incepe „sezonul ploilor de Cluj” este greu pentru multi soferi sa accepte de buna voie sa lase masina acasa, in timp ce ca pieton esti nevoit sa mergi prin toate baltoacele posibile chiar si in zona centrala si sa fii stropit de masini. „Ii inteleg pe cei care atunci cand ploua iau masina si stau in trafic. Daca ai de umblat prin oras cand ploua, cu siguranta vei fi stropit de vreo masina sau iti vei uda papucii, pentru ca stam incredibil de prost la capitolul de scurgere a apelor pluviale. Pana si la doi pasi de primarie, trotuarele, cladiriile, pana si cosurile de gunoi sunt pline de apa pentru ca nu au fost proiectate scurgeri sau asa de calitativ e asfaltul incat se fac gropi si denivelari. Este inadmisibil ca pana si in dreptul trecerilor de pietoni sa fie baltoace mari si adanci. Nu e doar un moft al pietonilor, toata apa de pe drum diminueaza si siguranta circulatiei rutiere. Daca asa e in zona centrala, ce pretentii sa avem in cartiere, unde daca mergi pana la magazin pe jos iti trebuie cizme cand ploua serios? I-as invita pe cei responsabili sa stea 5 minute pe trotuar pe Memo cand ploua, in zona din video, dar mi-e teama ca sunt facut si eu orb, ca visez doar, ca de fapt nu e asa rau, ca daca nu imi place sa ma mut”, a transmis un clujean pentru „Clujul civic”.
Sursa: stiridecluj.ro