Clujul – oraș pentru cei cu salarii mari? Oamenii revoltați!

Creșterea prețurilor la chirii îi face pe unii chiriași să se gândească serios la varianta de a cumpăra o locuință, cu tot cu înăsprirea creditării și explozia ratelor. Însă, nu la Cluj-Napoca! Umflarea prețurilor pe piața imobiliară clujeană îi determină pe tineri să renunțe la gândul de a achiziționa o locuință aici. Motivele sunt cât se poate de simple: prețurile mult prea mari și investiția nu poate fi recuperată. Unii manipulează și spun că nu trebuie să te intereseze valoarea atunci când cumperi proprietatea pentru a locui cu familia, pentru că nu faci achiziția pentru investiție. Experții însă spun că acest lucru este fals! Indiferent de scopul achiziției, este înțelept să știi pe ce ai dat banii, cât valorează. Motivul este simplu, banii nu se obțin gratis. Ai muncit, ai luat un credit și vei plăti dobândă sau ai pierdut alte oportunități de investiții. Întotdeauna trebuie să fii atent la valoarea imobilului.

„Cine cumpără apartamentele din Cluj-Napoca și de ce? Mă refer la apartamentele din cartiere vechi din oraș, implicit la blocurile vechi. Nu mă refer aici la Florești sau alte zone în care trebuie să stai zilnic 2 ore în trafic pentru a ajunge în punctele de interes din oraș (job, școală, grădiniță, medic, etc.). Vă rog să mă ajutați să găsesc logica și vă rog să încercați să dați o explicație la nedumerirea mea. Cine cumpără apartamentele și de ce? Ce am observat eu:

Pe Olx apartamentele decente/locuibile cu 2 camere sau cele neapărat renovabile cu 3 camere sunt în jur la 150.000 Euro. Am făcut o simulare de credit ipotecar pe 30 de ani cu un avans de 20%, adică 30.000 Euro. În urma simulării a rezultat o rată de aproximativ 950 Euro pe lună. Deci, pe lângă cei 30.000 Euro avans, lunar trebuie plătiți 950 Euro timp de 30 de ani (asta dacă nu îți permiți să plătești lunare anticipate ca să scapi cu o plată mai mica a dobânzii). În punctul ăsta ajung la concluzia că nu merită să faci credit ipotecar, dar nici cu plata cash nu merită cumpărate la prețul actual.

Nici cu banii jos nu merită să cumperi pentru că nu îți scoți banii dați pe apartament din chirie decât în 20-25 de ani. E absurd să blochezi 150.000 Euro cu gândul că ieși pe profit abia peste 20 de ani, sau îmi scapă mie ceva?

La nivelul prețurilor actuale e mai profitabil să stai în chirie decât să cumperi, dar asta nu e o soluție pe termen lung, pentru că la un punct majoritatea nu vor mai avea același nivel salarial încât să își permită chiria, de ex. cand ajung la pensie.

Cum se poate dezvolta în continuare acest oraș dacă nimeni în afara de cei care au salarii peste 4.000 Euro nu-și permit să trăiască și să locuiască în Cluj-Napoca?

Sursa: [Stiri de Cluj](https://www.stiridecluj.ro/social/clujul-un-oras-doar-pentru-cei-cu-salarii-de-4000-de-euro-oamenii-se-revolta-nici-cu-banii-jos-nu-merita-sa-cumperi-locuinte-aici)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *